Silnik kompletny KTM – z Trzebnicy

Swojego czasu klient kupił motocykl KTM SXF 250. Nacieszył się nim całe kilka dni, gdyż potem coś stuknęło i silnik nie chciał odpalić. Po demontażu głowicy i cylindra okazało się, że wykonana tzw. naprawę do sprzedaży. A ponieważ motocykle wyczynowe w tym KTM nie mają gwarancji klient chciał naprawić silnik. Koszty jednak naprawy były nieopłacalne. Klient za radą serwisu zdecydował się na zakup używanego silnika. Po poszukiwaniach znalazł na OLX ogłoszenie użytkownika „BRAJAN” z Trzebnicy.

Na załączonym zdjęciu widać było brak jednego zaworu ssącego. Zadzwoniliśmy pod wskazany numer telefonu w ogłoszeniu i zapytaliśmy dlaczego silnik jest w częściach skoro w ogłoszeniu napisano kompletny. BRAJAN stwierdził, że silnik rozebrał gdyż zatkaniu????? uległy otwory olejowe wałków rozrządu. Uległy one zatarciu ale są po regeneracji i należy je tylko poskładać? Ponieważ wg naszej wiedzy, producent nie dopuszcza regeneracji wałków odpowiedzieliśmy, że dziękujemy ale wałki się nie regeneruje i dla nas ten silnik nie nadaje się.

W tym miejscu należy stwierdzić, że w Polsce ze względu na różne przesłanki regeneruje się prawie wszystko, od prostowania lag, tarcz hamulcowych, felg , głowic, zaworów itd. Faktycznie obniża to koszty naprawy ale czy jest bezpieczne i jaką trwałość mają takie regeneracje przekonał się między innymi klient z KTM, który po kupnie pojeździł nim kilka dni. Ale to temat na inny artykuł.

Wracając do tematu „BRAJANEK” postanowił „nauczyć” kup. Więc wysłał sms na który wysłaliśmy odpowiedź. Do oceny Państwa pozostawiamy wnioski tej korespondencji.

BRAJAN:  Panie na emeryturę niech pan idzie bo o silnikach to pan pojęcia nie ma! A wałki regenerowane są u ………/ nazwa wykreślona przez autora/ i ich wytrzymałość ścierna jest wyższa ze względu na ozonowanie i twardość 60 HRC

Ja: Chętnie z panem podyskutuję na temat silników w tym do KTM. Po prostu szuka Pan naiwnego. Mam propozycję, położymy po 5 tys. I wyślemy zapytanie do KTM Bratysława w sprawie regeneracji wałków. Kto wygra bierze 10 tys. Ja twierdzę, że wałków się nie regeneruje.

Cisza więc zapytanie.

Ja:  Co fachowiec wymięka?

BRAJAN:  Niech pan wyśle zapytanie do KTM Wrocław. Tam pracuje od 15 lat.

Ja:  mam adres tez do Austrii, mażemy tam wysłać

BRAJAN: No to pan światowy

Ja:  No tak to wygląda. To poproszę o adres do Wrocławia gdzie potwierdzą, że można regenerować wałki rozrządu.

BRAJAN:  Jaki serwis to Panu poświadczy? Mówię co wiem z praktyki. Tak samo olej? Na serwisie leje dedykowany a z praktyki jak bym Panu powiedział co zalewam prywatnie to by pan mnie wyśmiał. Tyle ze z praktyki prywatnej zużycie części na moim oleju jest zdecydowanie mniejsze o jakieś 25% ale nieważne. Pozdrawiam dobranoc

Ja: To jak z tym zakładem i z adresem Pana ktm

Wg mnie BRAJAN to jeden z wielu mechaników, którzy wiedza lepiej jak inżynierowie z fabryki KTM jak należy naprawiać i jakie środki eksploatacyjne używać. Myślę, że gdyby BRAJAN udowodnił  że  na jego oleju zużycie części jest 25% mniejsze nie musiałby regenerować wałków rozrządu aby sprzedać silnik na OLX.