JEEP GRAND CHEROKEE WK2 – ELWER76 – VIN: 1C4RJFDJ5DC625623

Pod nasz test poddaliśmy kolejnego Jeep (nasz słabość do Jeepów już chyba się uwidoczniła). Tym razem miał to być według zapewnień sprzedającego IDEALNY Jeep Grand Cherokee SRT8, kupiony i serwisowany w polskim salonie. Rzeczywiście pierwsze sprawdzenie potwierdziło, że samochód był kupiony w salonie i tam serwisowany. Wedle zapewnień sprzedającego, firma MEGAPOL Zbigniew Peryga z okolic Rzgowa koło Łodzi – auto jest bezwypadkowe i miało jakieś lekkie otarcie na jednych drzwiach. Wszystko wygląda pięknie, aż tak pięknie że postanawiamy sprawdzić co z autem jest.

 

Najpierw sprawdzamy historię pojazdu i jego serwisowania. Wszystko wygląda poprawnie i pozytywnie ale dotyczy poprzedniego, pierwszego właściciela. Obecny właściciel zakupił auto w grudniu 2016 roku i tu już historii serwisowania brak. Po podniesieniu auta na podnośniku sprawa staje się jasna, auto „bezwypadkowe” miało wypadek i to dość poważny. Świadczą o tym nie tylko nieoryginalne spinki do mocowania osłon, ale także przesunięte przednie zawieszenie (widać po położeniu śrub na zdjęciach poniżej), lewa przednia kierunkowa opona założona w przeciwnym kierunku jazdy, nieprofesjonalne roboty blacharskie ukryte pod osłonami. O tym, iż auto nie jest w idealnym stanie świadczą także przecieki pod nadwoziem. Generalnie możemy stwierdzić, iż auto przygotowane zostało do sprzedaży w sposób gospodarczy i w żadnym razie nie jest w stanie idealnym.

Nie polecamy zakupu opisanego auta, nie polecamy także sprzedającego Pana Zbigniewa Peryga firma MEGAPOL, ponieważ albo wprwadza potencjalnych kupujących w błąd lub też nie ma pojęcia jakie samochody sprzedaje. W naszej opini zarówno jedno jak i drugie dyskwalifikuje sprzedającego.

Poniżej prezentujemy zdjęcia i dokumenty potwierdzające naszą opinie.

Jeep_ELWER76_dokumenty

2 myśli w temacie “JEEP GRAND CHEROKEE WK2 – ELWER76 – VIN: 1C4RJFDJ5DC625623

  1. Nie mam zamiaru bronić sprzedającego ale to co wykazaliście to może być pokłosie np wjechania w wyrwę w jezdni – tak ma połowa samochodów podczas ich eksploatacji.
    opona założona w przeciwnym kierunku – to rozumiem że też wina tego sprzedającego – dobre sobie, ale niech tam.
    jeżeli chodzi o rzetelną informacje to chciałbym wiedzieć jaka była cena tego pojazdu i po ile te modele w tym czasie „chodziły” na rynku wtórnym? patrzyłem obecnie na ceny samochodów sprzedawane przez tę firmę i mają jedne z najniższych cen na rynku więc osobiście jak chciałbym kupić samochód za najniższą cene na rynku to napewno sprawdziłbym auto, a jeżeli wychodzi to co wyszło na pewno skalkulowałbym czy jakbym to poprawił cena auta byłaby nadal atrakcyjna.
    Kolego PZU wskazał że pojazd miał szkodę całkowitą – akurat szkoda całkowita oznacza że naprawa pojazdu jest ekonomicznie nieuzasadniona – npa duże koszty zakupu części w serwisie – przykładem może być moje daewoo lanos w który ktoś wjechał mi w hak i uszkodził zderzak oraz pas tylny – była ogłoszona szkoda całkowita a ja naprawiłem tę szkodę i jeżdżę dalej.
    Czytając blogi na tej stronie dochodzę do wniosku że artykuł albo sponsorowany przez konkurencję tych firm albo ktoś z redagujących mimo mglistej wiedzy próbuje lansować swoja niewiedzę pośród ludzi mających jeszcze większą niewiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *